Skip to main content

View Diary: News Anchor Talks About Bullying from A Personal Perspective; Receives Huge Outpouring of Support! (195 comments)

Comment Preferences

  •  true but there are immediate choices that (1+ / 0-)
    Recommended by:
    hungrycoyote

    could be made that would dramatically impact both health and sugar intact.

    As I orginially mentioned when I worked food service I had regulars that would have 50+ ozs of soda in a given day and that was just the average.

    I am not saying that every solution is simple or easy but there are many that are. Especially for those that are not just on the edge of what the BMI or body fat chart says but for those that are clearly into the obese territory.

    Exercise is another major thing, you don't even need to train hard or long even 2 trips to the gym or working out at home a week can really help.

    •  It's perception (1+ / 0-)
      Recommended by:
      hungrycoyote

      And as Cassandra above said, it's perception of value. I remember when I pinched pennies in college that a 32 oz soda cost 39 cents. If you got one with no ice, you could take it home and get three people a drink with it, versus a bottle of fruit juice that was 1.29 that would only serve one. Granted, we were college students at the time, but even now, you go to the burger joint and bottled water is 1.75 while sodas are 1.29 with free refills, and it's a small wonder why people are loading up on the corn-fillers.

      Most people are in the default perception that all food is more or less the same in terms of actual food--that a frozen dinner with meat and vegetables is about the same nutritive value as a freshly-made one, maybe a little less because it's frozen, but not demonstrably different. When that's just not the case because of all the sodium and preservatives and processing done.

      How does the Republican Congress sit down with all the butthurt over taxing the wealthy?

      by athenap on Wed Oct 03, 2012 at 03:21:34 PM PDT

      [ Parent ]

      •  I just graduated from college (0+ / 0-)

        so you don't need to explain pinching pennies but there's also a balance there. If you're buying crap that ultimalte hurts you where really is the savings?

        It's why i won't buy those 99 cent loaves, they're crap mostly air and the rest is questionable. You're better off paying a dollar maybe 2 more for actual bread.

        And don't buy into the bottle water bullshit that's a huge racket.

        As I said it's about choices and one of those choices is being willing/able to make hard decesions. To not buy crap to say I really don't need soda today or even this week. Or to say you know I have a spare hour I'm going to go for a walk.

Subscribe or Donate to support Daily Kos.

Click here for the mobile view of the site